EMKO: kaip atsitiktinis verslo žaidimas tapo tarptautiniu mastu atpažįstamu vardu

Moteris verslininkė? Ne! Mama verslininkė? Turbūt juokaujat! Su tokiais stereotipais, ypač darbo pradžioje, susidūrė Erika Mikulskienė, per vaiko priežiūros atostogas nusprendusi nerti į itin vyrišką – baldų – verslą. Akivaizdu, kad dabar skeptikai gali užtilti, nes šios moters vadovaujama įmonė EMKO per daugiau nei dešimtmetį tapo vieta, kur susitinka baldų dizaino kūrėjai ir ieškotojai iš viso pasaulio.

Šiandien pristatome primąją rubrikos "MOMPRENEUR: aš - versli mama!" heroję ir jos istoriją. Su Erika kalbamės apie verslo pradžia tapusį lemtingą susitikimą, motinystės ir veiklos srities padiktuotus iššūkius ir įspūdingus pasiekimus.


Erika, kaip atsidūrėte tokiame vyriškame baldų versle?


Iki vaiko priežiūros atostogų dirbau įmonėje, kuri užsiėmė baldų ir namų aksesuarų eksportu. Sakiau, kad į šią sritį tikrai nebegrįšiu! Bet niekada nesakyk „niekada“.

Motinystės atostogos taip pat ėjo į pabaigą, tad nebebuvo kur trauktis: arba baigiu „žaisti“ ir grįžtu į darbą, arba tęsiu.

Kartą, lydėdama vyrą verslo kelionėje, atsitiktinai užsukau į baldų parodą Poznanėje, kur dar atsitiktiniau sutikau seną klientą – didžiausio Austrijos baldų prekybos koncerno importo vadovą. Jis tarsi rimtai, tarsi juokais pasiūlė paieškoti jam keleto čiužinių tiekėjų – juk „sėdžiu“ su vaiku namuose... Vedama profesinio smalsumo (vis tik šešeri metai baldų eksporte jau buvo įaugę į kraują), sutikau.

Buvau dekretinėse atostogose, gavau motinystės išmokas, todėl priėmiau tai labiau kaip žaidimą – niekuo nerizikuoju ir padedu senam bičiuliui. Taip mums bendraujant suradau jam vieną tiekėją Lietuvoje, paskui kitą... Man sekėsi gerai, todėl vis labiau įsitraukiau į šią veiklą ir net pradėjau svarstyti, kad už tarpininkavimą galėčiau imti mokestį. Motinystės atostogos taip pat ėjo į pabaigą, tad nebebuvo kur trauktis: arba baigiu „žaisti“ ir grįžtu į darbą, arba tęsiu.


Ir nusprendėte tęsti? Ar nebuvo baisu pradėti dirbti sau?


Žinoma buvo baisu! Juk nėriau į naują sritį – verslo pasaulį, kur viskas priklauso tik nuo tavęs. Ką pati (ar netrukus pačios) uždirbsime – tą turėsime.

EMKO per daugiau nei dešimtmetį tapo vieta, kur susitinka baldų dizaino kūrėjai ir ieškotojai iš viso pasaulio

Kaip reagavo šeima ir ar sulaukėte jos palaikymo?


Jei ne močiutės, kurios padėjo prižiūrėti abu vaikus, kol maliausi per Lietuvos gamintojus, pamažu į veiklą įsiliejusi sesuo ir konstruktyvi vyro kritika – nežinau, ar man būtų pavykę. Kuo toliau, tuo aiškiau suprantu, kad svarbu turėti komandą ne tik darbe, bet ir asmeninėje aplinkoje.

O kas sudaro EMKO komandą ir kiek ji svarbi jūsų verslo sėkmei?


Jau pats prekės ženklo pavadinimas reiškia Erika Mikulskienė ir KOmanda. Tad komandinis darbas mūsų verslui labai svarbus. Nuo pat pradžių žinojau, kad nenoriu dirbti viena – nors atsakomybė už kolegas didėja, tačiau kartu pasiekiame gerokai daugiau! Pirma prie mano veiklos prisidėjo sesuo: kai nebesusitvarkiau su darbų apimtimi, pasikviečiau ją, tada dar studentę, palikau darbų sąrašą ir išvykau atostogų. Tada puikiai susitvarkė, o po kelerių metų tapo bendrasavininke.

Kuo toliau, tuo aiškiau suprantu, kad svarbu turėti komandą ne tik darbe, bet ir asmeninėje aplinkoje.

Bėgant metams, EMKO veikla plėtėsi, į gretas įsiliejo vis daugiau bendraminčių. Šiandien prekės ženklui kuria ir su juo bendradarbiauja visas būrys talentingų Lietuvos dizainerių ir kūrėjų.


EMKO prekės ženklui jau per 10 metų. Kokie yra didžiausi jūsų verslo pasiekimai? Ar tiesa, kad EMKO darbai puošia pasaulinio lygio žvaigždžių namų interjerą?


Verslo pradžioje planavome veikti tik kaip tarpininkai tarp užsienio baldų koncernų ir Lietuvos gamintojų. Bet dabar džiaugiuosi, kad surizikavome, patikėjome lietuviško dizaino idėja ir dabar patys kuriame produktus, kurie tarptautiniu mastu garsina Lietuvos kūrėjus ir Lietuvą.

Inesos Malafej stalas My writing desk (mūsų pirmasis) yra gavęs dizaino „Oskaru" vadinamą tarptautinį Red Dot ir IF apdovanojimus, „Etc.etc. studija“ kurtas fotelis Naive LOW 2019 m. žurnalo „Monocle“ buvo pripažintas metų atradimu, o štai Daliaus Razausko kurta spintelė PILL kabo Claudia Schiffer rezidencijoje Jungtinėje Karalystėje.

Tokie pasiekimai įkvepia judėti tolyn: mūsų tikslas – tapti pasaulinio lygio prekiniu ženklu kaip VITRA, MUUTO, HAY. Norime, kad filmuojant užsienio filmus, kuriuose rodoma prabanga, konjakas būtų saugomas PILL pakabinamoje spintelėje!

Kaip trumpai apibūdintumėte lietuvišką estetiką, kuo lietuvių kuriami baldai skiriasi nuo kitų?


Mūsų didžiausios rinkos yra Europoje: Vokietija ir Prancūzija, paskui Izraelis, JAV ir Japonija. Visiems klientams esame „šiauriečiai“, todėl į mūsų gaminius jie taip pat žvelgia per skandinaviško dizaino pusę. Mūsų estetiką galima įvardinti kaip „Nordic“, tik ji kiek šiltesnė, jaukesnė.

Daliaus Razausko kurta spintelė PILL kabo Claudia Schiffer rezidencijoje Jungtinėje Karalystėje. Tokie pasiekimai įkvepia judėti tolyn.

Lietuvaičių kuriami produktai yra „švarūs“, per daug neapkrauti detalėmis, elegantiški, bet ne tokie posh ir įmantrūs kaip italų. Mūsų pagrindinis siekis, kad terminas „Lithuanian design“ (past. „lietuviškas dizainas“) taptų pridėtine bet kurio gaminio verte.


Su kokiais didžiausiais iššūkiais susidūrėte pradėjusi savo verslą?


Pirmiausia stereotipiniu mąstymu ir žinių trūkumu. Baldų versle visame pasaulyje iki šiol dominuoja vyrai ir kai į derybas ateina moteris, o dar lietuvė (šioje srityje Lietuva iki šiol daugelio valstybių suvokiama vos aukščiau už Ukrainą ir Baltarusiją) – nemažai užsieniečių pasitikdavo su kreiva šypsena.

Kitas iššūkis – patys verslo organizavimo, koordinavimo įgūdžiai. Pavyzdžiui, iki tol turėjau tik menkus buhalterijos pradmenis – juk kai dirbi vadybininku įmonėje, niekuo rūpintis nereikia, viską tvarko finansininkas. Pradėjusi savo verslą, net neįsivaizdavau, kiek visko reikės išmokti!


Be abejo, nelengvas buvo ir mamos pareigų derinimas su verslu. Būdavo paruoši vaikams pusryčius, dar 3 dienų „paruoštukus“ pietums, kad vyras lengviau susitvarkytų, ir – į lėktuvą. O esame dalyvavę ar aplankę parodas turbūt 25 pasaulio šalyse!


Turbūt ir ne parodų metu nebuvo lengva derinti verslą prie dviejų vaikų poreikių?

Su sese esame taip išauklėtos, kad nieko neveikti tiesiog negalima. Vyresnėlis mokykloje, jaunėlė miega: turiu 2 valandas, ką veikti? Verslo pradžia man buvo žaidimas. Paskui – juodas darbas. Ne tik jaunėlė dėmesio reikalavo, vyresnėlis tapo pirmoku.

Motinystės atostogos yra gera galimybė pabandyti kažką naujo, JEI NORI IR TURI IDĖJŲ. Aš turėjau, ir tą galimybę išnaudojau.

Darbus susirašydavau ant lapuko (kostiumas Kalėdoms, mažajai skiepas ir pan.), maisto gaminimo meniu pasidarydavau savaitei, kad viską supirkčiau per 1 apsilankymą parduotuvėje. Bėgom ir aš, ir vyras. Bet, mano nuomone, motinystės atostogos yra gera galimybė pabandyti kažką naujo, JEI NORI IR TURI IDĖJŲ. Aš turėjau, ir tą galimybę išnaudojau.

O ar motinystė įtakoja jūsų kūrybinius ir verslo organizavimo sprendimus?


Be abejo! Pirmosios kolekcijos, kurias svarstėme EMKO asortimentui, buvo vaikų baldai. Bet jau vystymo procese susidūrėme su itin griežtais ES reikalavimais, taikomais vaikų produktams, ir supratome, kad visiems sertifikatams tiesiog nepakaks pinigų.

Taip pat iki šiol lanksčiai žiūriu į darbo laiką, nors mano pačios vaikai jau didesni.

Kai nori, yra šimtai galimybių, kai nenori – tūkstančiai priežasčių.

Remiantis savo patirtimi žinau, kad galima dirbti iš bet kur, jei yra internetas ir kompiuteris (2 metus neturėjome ofiso ir dirbome iš namų), ir kolegos gali dirbti iš namų, jei nori, nėra prievolės būti darbe nuo 9 iki 17 valandos – svarbiausia, kad darbai būtų padaryti, klientai aptarnauti. Tad ne tik pati, bet ir darbuotojai gali lengviau derinti darbą ir tėvystę.


Vadinasi motinystė ir verslas suderinama?


Mano atveju tikrai taip. Niekas nežadėjo, kad bus lengva. Ir kartais juokiamės, kai kažkas pasako „neįmanoma, nes...“. Kai nori, yra šimtai galimybių, kai nenori – tūkstančiai priežasčių.

Trumpai apie EMKO

EMKO – lietuviškas prekės ženklas, siūlantis modernaus dizaino baldus bei kitus namų interjero elementus.

Stilius: skandinaviškas, minimalistinis, konceptualus

Asortimentas: lentynos, stalai, kėdės, šviestuvai, kilimai, kitos interjero detalės

Kur: www.emko.lt, soc.erdvėje Instagram, Facebook

Nuolaida: iki spalio 15 d. su kodu „KODASLT“ taikoma 20% nuolaida dizainerės Barboros Adamonytės-Keidūnės šviestuvui SUN. ĮSIGYTI>

Parengė Giedrė Petreikienė

KODASLT

0 comments