DOMUNIQUE: jūros įkvėpta tvarių papuošalų linija

Turbūt daugelis iš mūsų vaikštinėdami jūros pakrante mėgsta rinkti įdomių formų akmenėlius ir kriaukleles. Dalį jų energingu rankos mostu grąžiname atgal į jūrą, kitus susidedame į kišenes, vildamiesi parsivežti dalelę atostogų namo... Tik dažniausiai šie radiniai išsibarsto dar pakeliui arba randa prieglobstį mažai matomame namų kampelyje. Bet visai kitaip su bangų išmestais „lobiais“ elgiasi diplomuota mados dizainerė ir aksesuarų kūrėja, Dominyka Zaveckaitė, kurianti jūros nostalgijos įkvėptą tvarių papuošalų liniją DOMUNIQUE. Jos rankose įvairiuose pasaulio paplūdimiuose surinktos plytelės , nugludinti stiklo gabalėliai ir kitos antrinės žaliavos virsta unikaliomis ir vienetinėmis įvaizdžio detalėmis.

Dominyka, kaip kilo idėja kurti papuošalus iš jūros išmetamų „turtų“: plytelių, stiklo šukių ir kitų antrinių žaliavų?


Studijų metais praktiką atlikinėjau Barselonoje, o laisvą laiką pamėgau leisti paplūdimyje. Vienas dalykas man iš karto sukėlė didžiulę nuostabą: įvairių plytelių nuolaužų ir stiklo šukių čia buvo daugiau nei akmenėlių ar kriauklių. Pradėjau domėtis, iš kur vandenyje atsirado tiek „statybinių šiukšlių“ ir sužinojau, kad anksčiau čia stūksojo didžiulis uostas ir tik 1992 m., ruošiantis Barselonos Olimpinėms žaidynėms, dalis jo buvo paversta paplūdimiu.

Visi mano kuriami papuošalai yra unikalūs savo istorija ir forma, kurią jiems per daugybę metų, o kartais ir amžių, suteikė jūros ir vandenynai

Tuo metu mieste vyko daug statybų, kurių atliekos buvo suverstos į Viduržemio jūrą. Net praėjus 28-eriems metams bangos vis dar išmeta plytų, net suskilusių keramikinių kriauklių detalių ! Taip pat smulkesnių stiklo, keramikos detalių, kurios ir patraukė mano dėmesį. Pirma pasigaminau originalius auskarus sau, o sulaukusi komplimentų ir aplinkinių susidomėjimo, nutariau kurti ir kitiems.

Bet tai nebuvo jūsų pirmasis mėginimas kurti iš antrinių žaliavų?


Tikrai ne. Tvarumo ir perdirbimo idėjomis susidomėjau studijuodama mados dizainą Vilniaus dizaino kolegijoje, gavusi užduotį sukurti kolekciją tvarumo tema. Tada teko giliau pasidomėti, kas gi tas tvarumas - daug analizių, perskaityti ne vieną straipsnį, perklausyti įvairių podcast’ų. Užbaigusi šią kolekciją nusprendžiau daugiau nebekurti drabužių iš naujų medžiagų, nes supratau, kad viskam galima panaudoti jau dėvėtus gaminius. Mano bakalauro baigiamasis darbas taip pat buvo tvari kolekcija - proginių drabužių linija, sukurtai iš nebedėvimų ar defektų turinčių rūbų.


Vis tik kaip nutiko, kad diplomuota mados dizainerė pradėjo kurti papuošalus?

Matyt vis dar esu savęs ieškojimo etape. Įvairi kūryba mane lydi jau ilgus metus, esu baigusi Marijampolės dailės mokyklą, siuvu nuo 15 metų, baigiau mados dizainą.

Bet mane visada traukė įdomūs papuošalai. Pati mėgstu puoštis unikaliais aksesuarais, todėl prieš keletą metų pradėjau eksperimentuoti ir gamintis papuošalus iš odos likučių. Juvelyrikoje esu naujokė ir savamokslė, bet degu dideliu noru įgyti profesinių ir praktinių žinių. Tą ir stengiuosi daryti gilindama žinias ir įgūdžius

Papasakokite, kaip gimsta DOMINIQUE linijos papuošalai.

Kūrybinis procesas yra gan ilgas. Nuvykus prie jūros praleidžiu kelias valandas rinkdama žaliavas, tada visą surinktą laimikį namuose nuplaunu, apžiūriu ir išrūšiuoju: stiklą ir plyteles suskirstau pagal spalvas, tekstūras, dydį, apsišlifavimo lygį.

Kiekvieni vandenys išmeta skirtingų „šiukšlių“, kurios mane savaip įkvepia

Daugiausiai užtrunku parinkdama tinkamiausias detalių poras, kurios atitiktų viena kitą atspalviu, storiu bei forma. Tada rankomis kuriu patį dirbinį – pakabukus, auskarus. Noriu, kad dirbiniai būtų ne tik originalūs, bet ir ilgaamžiški, tad jiems naudoju sidabrą ir kitas aukštos kokybės medžiagas.

Ir visus šiuos paplūdimio lobius renkate pati?

Dažniausiai. Bet kadangi šiuo laikotarpiu sunku keliauti man padeda draugai iš užsienio. Neseniai gavau siuntinį su įvairiais stikliukais ir plytelių nuobiromis, surinktomis prie Airijos jūros ir Atlanto vandenyno. O netrukus draugai iš Vankuverio atsiųs ten surinktą „laimikį“.

Su kokia įdomiausia antrine žaliava jums yra tekę dirbti?

Kol kas man įdomiausia aptikta medžiaga yra sukietėjusi asfalto danga, kurią ketinu naudoti rudens – žiemos kolekcijai. Ji pasižymi itin sodria juoda spalva, kuri atspindi šviesą ir gražiai žėri. Bet kiekvieni vandenys išmeta skirtingų „šiukšlių“ , kurios mane savaip įkvepia.

Štai Kuršių mariose yra daug nušlifuotų, bet gan permatomų stiklų, o Viduržemio jūroje dėl druskingo vandens stiklai yra matiniai.


Papasakokite apie DOMINQUE papuošalų kolekciją. Kuo dar ji ypatinga?

Be to, kad yra tvarūs ir pagaminti iš antrinių žaliavų, visi mano kuriami papuošalai yra unikalūs savo istorija ir forma, kurią jiems per daugybę metų, o kartais ir amžių, suteikė jūros ir vandenynai. Daugiausiai kolekcijoje galima rasti auskarų, sukurtų iš plytelių ar stiklo.

Man smagu, kad DOMUNIQUE papuošalus renkasi ne tik tvarumo idėjas palaikantys žmonės, bet ir tie, kas ieško originalumo, neįprastų sprendimų

Kolkas didžiausio susidomėjimo sulaukė permatomi ir matiniai baltų stikliukų auskarai. Stiklas turi didžiausią spalvų paletę, jis gali būti: mėlynas, permatomas, žalias bei rudas. Vienas iš naujesnių gaminių – pakabukai iš medžio ir plytelių šukių. Netrukus ketinu pristatyti žiedų liniją.

Kaip jūsų kūrybą sutiko aplinkiniai?

Nors papuošalų kūrimu užsiimu palyginti neilgai, mane džiugina sulaukiamas dėmesys. Pradžiojedidelį susidomėjimą reiškė artimi žmonės, vėliau bendradarbiai ir aplinkiniai. Man smagu, kad DOMUNIQUE papuošalus renkasi ne tik tvarumo idėjas palaikantys žmonės, bet ir tie, kas ieško originalumo, neįprastų sprendimų. Kol kas dažniausiai mano dirbinius perka lietuviai, kurie mėgsta stiklo ir plytelių papuošalus, greičiausiai dėl nostalgijos ir asociacijos su mūsų pajūriu. Tačiau stengiuosi tapti atpažįstama ir užsienio pirkėjų.


O kokiais Lietuvos kūrėjais žavitės pati?

Pati atidžiai seku šių tvarių Lietuvos kūrėjų veiklą: Reda Paula, Textale, Precious Plastic Lithuania.

Kokią žinutę norėtumėte pasiųsti Lietuvos pirkėjams?

Jaučiu, kad Lietuvos gyventojai tampa vis atsakingesniais vartotojais, daugiau domisi tvariu gyvenimo būdu, keičia savo įpročius. Linkiu jiems šiame kelyje ieškoti netikėtų sprendimų, ypač panaudojant tai, kas pradžioje gali pasirodyti niekam nereikalinga.


Trumpai apie DOMUNIQUE:


Kas: tvari aksesuarų linija, sukurta iš pakrantėse surinktų antrinių žaliavų

Kam: šiuolaikinėms, išskirtinumą vertinančioms moterims

Asortimentas: auskarai, pakabukai, žiedai

Rekomendacija: originali atminimo dovana

Kainos: 20 - 30 Eur

Kur: Facebook, Instagram, Etsy


Nuolaida: iki 09.08 d. 20% nuolaida su kodu "KODASLT".

Įsigysite kūrėjos soc.tinkluose arba ČIA>

Dėkojame už pokalbį!

Parengė Ugnė Barodicienė

0 comments