Kauno "Arkos" bendruomenės bičiuliams keramika leidžia išreikšti save ir patirti bendrystę

Sargėnuose, Kauno pakraštyje buriasi bičiuliai – taip čia vadinami Kauno „Arkos“ bendruomenę lankantys žmonės su negalia. Padedami savo draugų – asistentų – jie kartu prasmingai leidžia laiką, mokosi, dirba, bendrauja ir, žinoma, kuria. Tad Kauno „Arkos“ bendruomenė – tai vieta, kurioje intelekto negalią keičia galia oriai gyventi.

Iš viso Arkų bendruomenių yra 154, jos veikia 38 pasaulio valstybėse. Lietuvoje pirmoji tokia bendruomenė buvo įkurta Vilniuje, o vėliau ir Kaune. Nuo 2010 m. savanorystės pagrindu pradėti organizuoti bičiulių susitikimai, kurių metu užsiiminėta rankdarbiais, vėliau šie susitikimai išaugo į rimtą profesionalią veiklą. Šiandien norime papasakoti apie vieną konkrečią bičiulių širdis užkariavusią veiklą – keramiką - ir pakviesti pasigrožėti jų sukurtais gaminiais.


Keramikos gaminiai – individualios asmenybės atspindys


Keramika – sritis, į kurią turi įdėti daug širdies, kad ji būtų pasisekusi. O jeigu būtų įdėta daug širdžių? Tuomet vizualinis ir emocinis patrauklumas garantuotas. Ir tai su kaupu pavyksta išpildyti Kauno „Arkos“ bendruomenei – bičiuliams ir jų asistentams, kuriantiems puodelius, lėkšteles, dubenis ir kitus jaukius keramikos dirbinius.

Šiuo metu, prisijungus prie tarptautinio "Arkos" bendruomenių tinklo, bičiulių čia yra per 29. Visi jie turi savo istoriją ir... savo talentą.

Šiuo metu, prisijungus prie tarptautinio "Arkos" bendruomenių tinklo, bičiulių čia yra per 29. Visi jie turi savo istoriją ir... savo talentą. „Bičiuliui Renatui ypač gerai sekasi lieti puodelius. Karantino laikotarpiu jis juos liejo namuose. Drąsiai galima vadinti jį puodelių asu. O Erika jau ne tik keramikos technologinių paslapčių išmokus, bet geba ir pati kurti indus. Jos vienas populiariausių gaminių yra vaisių dubenys, kuriais netrukus pradėsime prekiauti. "Arkoje" turime bičiulį, vardu Romas, kurio darbai būna eksponuojami parodose. Kaip tik šiuo metu jis ruošia savo asmeninę mažų, spalvotų dubenėlių kolekciją, susietą su jo piešiniais ir atspindinčią jo vidinius pasaulio matymus“, – atskleidžia keramikos mokytoja Nerija Karpavičienė.

Amato paslapčių moko patyrusi keramikė


Būtent Nerijai įsiliejus į bendruomenės asistentų gretas keramika įgavo pagreitį – kūrėja mielai dalijasi savo patirtimi, įgyta plėtojant ir puoselėjant savo "Mėnulio pietūs" keraminius šeimos židinius. Bičiuliams buvo mestas iššūkis siekti profesionalių keramikos gaminimo įgūdžių. „Paprastai „Arkoje“ indai yra gaminami trim būdais: štampavimo, liejimo ir formuojami rankomis, priklausomai koks indas. Kiekvienas bičiulis atlieka procedūras pagal savo gebėjimus, įgūdžius arba norus. Vieniems lengviau glazūruojasi, kitiems labiau lipdosi. Kai kuriems pavyksta tik nušlifuoti, o kai kurie visas procedūras geba atlikti patys savarankiškai, – sako Nerija ir priduria: – Kai kurie bičiuliai patys sako, kad jiems patinka keramikoj dažyti (glazūruoti) ir kad būtų švaru. Tikriausiai nesuklysiu sakydama, kad „švaru“, tai reiškia, kad mieliau keramikoj dirbasi su kietesniu moliu, nei labai drėgnu.“

Nepamatuojama kūrybos nauda


Užsiėmimų metu kuriama daug ir įvairiai, bet tik ištobulinti bei geriausiai pavykę dirbiniai patenka į prekybą. O kokią naudą keramika teikia patiems kūrėjams? „Visų pirma, nenuginčijama ir visuotinai žinoma nauda – tobulėja motoriniai gebėjimai, ypač tiems bičiuliams, kurie sunkiau valdo rankas. O nekalbantiems arba kalbantiems mažai bičiuliams, keramika padeda išreikšti emocijas, mintis, gebėjimus, padeda susidraugauti su kitais esančiais aplink ir užsiimančiais tuo pačiu ar net susikalbėti bei patirti neapsakomą bendrystės dovaną, atskleisti savo galias. Be to, patys bičiuliai nuolat išreiškia norą mokytis, augti, tobulėti, ir jiems labai svarbi draugystė su asistentais. Viena didžiausia nauda taip pat yra – kryptingas darbas, kuris labai reikalingas žmonėms su intelekto negalia, kad padėtų jiems įsitraukti į darbo rinką,“ – pasakoja Nerija.

Keramika padeda išreikšti emocijas, mintis, gebėjimus, padeda susidraugauti su kitais esančiais aplink ir užsiimančiais tuo pačiu ar net susikalbėti bei patirti neapsakomą bendrystės dovaną, atskleisti savo galias.

Meninė veikla bei kūryba bičiuliams reiškia ne tik įgūdžių lavinimą ir užimtumą – keramika jiems suteikia ir tokį svarbų bendrystės bei savirealizacijos jausmą. Tai patvirtina ir bičiulės Erikos visiems siunčiama žinutė: „Pirkite mūsų gaminius ne todėl, kad jums mūsų gaila, o tik tada, jei jie jums tikrai patinka. Jeigu norite palaikyti mus kaip kūrėjus. Tada galėtume priimti ir mokyti daugiau bičiulių!“. Iš tiesų, visi pinigai, gaunami iš keramikos pardavimų, skiriami tolesniam bičiulių ugdymui, įtraukimui į bendras bendruomenės veiklas, pagalbą jiems, jų laisvalaikiui.


Kauno "Arkos" bičiulių keramikos gaminiai


Šiuo metu prekiaujama dviem keramikos gaminių linijomis – „Šokoladas“ ir „Pelenai“, pavadintomis pagal spalvą. Čia galima rasti gana platų asortimentą: pietų lėkštes, puodelius, dubenėlius, padėklus, šaukštelius, žvakes, padažines, salotų dubenis, desertines lėkšteles, ąsotėlius. O visų ypatingiausia turbūt vaza „Apkabinimas“ – nedidelė, bet užpildanti visus namų kampelius tyriausiu jaukumu.

Visi pinigai, gaunami iš keramikos pardavimų, skiriami tolesniam bičiulių ugdymui, įtraukimui į bendras bendruomenės veiklas, pagalbą jiems, jų laisvalaikiui.

Įsigyti gaminių galite Instagram> arba Facebook> paskyrose. Taip pat atvykę gyvai į bendruomenę adresu Pienių g. 3, Kaunas. Visi gaminiai gali būti siunčiami, tam "Arkoje" neseniai įrengtas atskiras kambarys, nes pakavimas – dar viena smagi veikla bičiuliams!


O mes kviečiame pasigrožėti naujausia Kauno "Arkos" bičiulių gaminių fotosesija!

Parengė Giedrė Petreikienė

info@kodaslt.lt

0 comments