LIETA DĖLIONĖS: būkime savo miestų ambasadoriais!

Pažintis su prekės ženklu "Lieta dėlionės", kuriančiu Lietuvos miestų dėliones.

Visame pasaulyje siaučiantis virusas netikėtai paskatino keliones po Lietuvą. Iš naujo savo kraštą pažįstantys lietuviai ne viename Turizmo ir informacijos centre turbūt jau pastebėjo ir žaismingą šių kelionių įprasminimą – kurio nors miesto dėlionę. Dailioje dėžutėje sugulusios detalės neabejotinai gali tapti mėgstamiausiu keliautojų atsiminimu ar lauktuve bičiuliams „Dažnai pagalvoju, kad gyvenime daug paralelių su dėlionėmis. Dienos susideda į gyvenimo dėlionę, kasdien dėliojame dienos dėliones: emocijų ir įvykių susijusias detales“, – sako LIETA DĖLIONIŲ kūrėja Daiva Užuotė, kurios pirminė idėja buvo sukurti dėlionę savo miestui – Vilniui, bet viskas „susidėliojo“ kur kas įdomiau.


Trumpai:

Prekės ženklas: "Lieta dėlionės"

Kūrėja: Daiva Užuotė (46 m.)

Miestas: Vilnius

Kas: Lietuvos miestų dėlionės

Kūrybinės veiklos pradžia: 2019 m.

Kaina: 21

Rekomendacija: šeimą vienijanti pramoga, puiki kalėdinė dovana tiek vaikams, tiek suaugusiems, verslo dovana, simbolinė lauktuvė bičiuliams iš užsienio.

Kur: www.lietadeliones.com, Facebook, Instagram

Dėlionių atsiradimo istorija

Daiva atskleidžia, kad apskritai pirmųjų dėlionių ištakos siekia 1760 m. Ir, sutapimas ar ne, jos buvo skirtos geriau pažinti žemėlapius. „Žymus to meto kartografas Spilbury siaurapjūkliu žemėlapį supjaustė į miniatiūrines detales, kad vėliau būtų galima jas sujungti tarpusavyje. Pjūvių vietomis pasirinktos tikrų šalių sienos, kalnų, žemynų zonos“, – pasakoja Daiva.

„Dukras auginau viena, o dabar mes apsikeitėme vietomis – dabar jos abi mane palaiko, rūpinasi, ir aš galiu šiam etape užsiimti sau maloniais dalykais.“

LIETA DĖLIONĖS irgi atsirado ne šiaip sau. Abi Daivos dukros Augustė ir Austėja tuo metu studijavo užsienyje. Ir viena jų paprašė mamos atsiųsti Vilniaus dėlionę – juk būtų puiki proga draugus supažindinti su šiuo miestu ir pačiai bent kiek prisiliesti prie gimtosios vietos. Deja, tokių dėlionių tada nebuvo ir Daivai teko pačiai ją sukurti. Taip 2019 m. sausio mėnesį atsirado Vilniaus ir Klaipėdos dėlionės.

„Dukras auginau viena, o dabar mes apsikeitėme vietomis – dabar jos abi mane palaiko, rūpinasi, ir aš galiu šiam etape užsiimti sau maloniais dalykais“, – kūrėja džiaugiasi ne tik dukrų įkvėpimu, bet ir palaikymu. Daiva nebūtų Daiva, jei ir į pavadinimą nebūtų įpynusi šiek tiek istorijos: „LIETA – tai senžodis, minėtas M. Valančiaus ir S. Daukanto raštuose, kaip „Lietos sąjunga“, „Lietos vyrai“. Yra manymų, kad „Lieta“ ir bus buvęs tas pirminis pagrindas, būsimos Mindaugo valstybės provaizdis. Todėl Lietuvos miestų dėlionės – tai LIETA DĖLIONĖS.“

Nuo idėjos iki dėžučių


Vis tik, išpildyti dukrų norą nebuvo taip paprasta. Ir dabar prie kiekvienos dėlionės tenka paplušėti. Šiuo metu jau yra susiformavusi LIETA DĖLIONIŲ komanda: grafiniu vaizdu ir spaudos failu idėjas padeda paversti grafikos dizainerė Gretė Milkintė, o gabus jaunas režisierius Gabrielius Bagdonas sukūrė „Lieta dėlionėms“ reklaminį klipą su Daivos artimiausiais žmonėmis (beje, jį verta ne tik patiems pamatyti, bet ir parodyti draugams užsieniečiams).

Specialiai nesurašau objektų pavadinimų, datų – taip siekiu paskatinti žmones domėtis. Noriu, kad dėliodami tėvai su vaikais, patys pasakotų savo miesto istoriją – visi turime ypatingų vietų.“

„Kai darai iš širdies, matyt, savaime šalia atsiranda tinkami žmonės“, – pagalba džiaugiasi Daiva ir priduria, kad užtrunka apie 2–3 mėnesius, kol dienos šviesą išvysta nauja dėlionė.„Stengiuos sudėlioti gražiausius miesto objektus, kurie turi istorinę, architektūrinę vertę. Specialiai nesurašau objektų pavadinimų, datų – taip siekiu paskatinti žmones domėtis.

Noriu, kad dėliodami tėvai su vaikais, patys pasakotų savo miesto istoriją – visi turime ypatingų vietų. Gal prie Katedros bokšto įvyko pirmasis pasimatymas, o gal ypatinga progą šventėte TV bokšte, o Universiteto kiemelyje į dangų skrido diplomanto kepurė ir pan. Aš esu trečios kartos vilnietė, labai žaviuosi savo miestu, galiu tiesiog vaikščioti ir kiekvieną kartą atrasti vis dar nepastebėtų detalių.

„Aš moku džiaugtis, esu optimistė, turiu savo nuomonę, gerai sutariu su savim, gal net per daug, nes taip gyvenime ir neatsirodo tokio kaip aš tinkamai pačiuožusio.“

Aš moku džiaugtis, esu optimistė, turiu savo nuomonę, gerai sutariu su savim, gal net per daug, nes taip gyvenime ir neatsirodo tokio kaip aš tinkamai pačiuožusio“, – šypsodamasi atskleidžia kiekvieną detalę kruopščiai apgalvojanti Daiva.

Ir apgalvoja ji ne tik objektus, bet apskritai visą visumą: „LIETA DĖLIONES rasite ne standartinėse kvadratinėse, o simpatiškose apvaliose dėžutėse. „Norėjau nestandartinės, tvirtos ir elegantiškos pakuotės, kuri nenukentėtų net įspraudus į lagamino kampą, ir draugiškos aplinkai, todėl ši yra 100 proc. perdirbama. Sudėliojus ir įsirėminus dėlionę dėžutė gali virsti taupykle, smulkmenų dėžute ar pieštukine“, – idėjomis dalijasi Daiva.


Kiek yra dėlionių?


Šiuo metu galima įsigyti 7 LIETA dėliones: Vilniaus, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno, Panevėžio, Neringos ir Trakų miestų. Pati populiariausia – Neringos, anot Daivos, „nes tas nuostabus gamtos grožis, vėjas, jūra ir ryškios spalvos – nepalieka abejingų“.

Artimiausiuose planuose – Palanga, kurios išleidimui sutrukdė karantinas. Ir, žinoma, daugybė kitų miestų. Kūrėja neslepia: „Labai pagelbėtų savivaldybių susidomėjimas, prisidėtų prie kolekcijos plėtros. Tai graži dovana, suvenyras, puiki edukacinė priemonė ir net verslo dovana“. Tad ieškokite savo miesto ar laukite, kol jis pasirodys (Palanga planuojama 2021 m. pradžioje). Arba dar geriau: surinkite visą kolekciją! Juk kelionių ir įspūdžių niekada nebus per daug.

LIETA DĖLIONES įsigysite: www.lietadeliones.com Didžiuokitės, dovanokite ir dėliokite!

Parengė Giedrė Petreikienė

giedre@kodaslt.lt

0 comments