MOMPRENEUR: aš – versli mama!

Kurdama KODASLT portalą ir glaudžiai bendraudama su Lietuvos kūrėjais, supratau vieną įdomų dalyką: už daugumos smulkiųjų verslų, ypač susijusių su kūryba, stovi ypatinga moteris – mama. Pamenate, kaip filmuose apie Supermeną žmonės aikčiodavo žvelgdami į dangų: „Ar tai paukštis? O gal lėktuvas? Ne! Tai Supermenas!” Panašiai jaučiuosi ir aš klausydamasi daugumos šių moterų istorijų, nes jų energijos, gebėjimo įsikūnyti į skirtingus socialinius vaidmenis ir derinti tai, kas iš pažiūros sunkiai suderinama, galėtų pavydėti ne vienas superherojus.

O labiausiai nustebti privertė tai, kad paprastai verslus pradeda kurti jaunos (ne amžiaus prasme) mamos, būdamos vaiko priežiūros atostogose ar iš karto po jų. Kaip tik tokių mamų istorijomis nutariau pasidalinti naujoje KODASLT rubrikoje „MOMPRENEUR: aš – versli mama!” Su komanda pakalbinome daug verslių mamų ir parengėme ne vieną nuotaikingą interviu. Bet prieš tai…


Kas ta VERSLI MAMA?


Vikipedija terminą "Mompreneur" aiškina kaip neologizmą, apibūdinantį verslininkes moteris, aktyviai derinančias motinystę ir verslą. Kaip sufleruoja priešdėlis „neo-“, terminas yra gan naujas, nes ir pats reiškinys ėmė plisti tik prieš gerą dešimtmetį. Ir iki tol buvo verslių mamų, bet jos labiau reiškėsi prekybos srityje (perku – parduodu). O štai kurti ir realizuoti savo vardo produktus aktyviau pradėta tik šio amžiaus pirmajame dešimtmetyje.

Vikipedija terminą "Mompreneur" aiškina kaip neologizmą, apibūdinantį verslininkes moteris, aktyviai derinančias motinystę ir verslą.

Žinoma, tai glaudžiai siejama su interneto atsiradimu, atvėrusiu mamoms iki tol neregėtas galimybes – dirbti iš namų ir dalintis savo kūryba su visu pasauliu.


Neilgai trukus Mompreneur tapo karščiausia nauja kryptimi smulkiojo verslo srityje. Šiandien veikia daugybė verslias mamas vienijančių organizacijų, apie jas rašo solidūs verslo dienraščiai ir portalai. Ne išimtis ir Lietuva. Ir nors kol kas nėra oficialios statistikos, kiek mamų Lietuvoje rūpinasi pačių įkurtais verslais, aišku viena – jų tikrai daug. Vis tik man toliau kirba klausimams: kodėl jaunos mamos ryžtasi nerti į iššūkių kupiną verslo pasaulį ir kuo jas žavi buvimas mompreneur – mama verslininke?

Neilgai trukus Mompreneur tapo karščiausia nauja kryptimi smulkiojo verslo srityje. Ne išimtis ir Lietuva.

Ieškoti atsakymų man padeda dvi įkvepiančios moterys, kurias drąsiai galiu pavadinti šios srities ekspertėmis: jos pačios mamos, verslininkės, savo veikloje kasdien susiduriančios su esamomis ir būsimomis verslininkėmis.


Šiandien kalbinu verslo psichologę ir lektorę Laurą Rimkutę.

INTERVIU su verslo psichologe Laura Rimkute

Laura, skaitote paskaitas verslumo ir asmeninio tobulėjimo temomis, rengiate įvairius mokymus – ar į juos ateina daug savo verslą kuriančių arba svajojančių įkurti mamų?


Kiek jaunų mamų lankosi mano seminaruose ar renginiuose, kuriuose aš skaitau pranešimus, labai priklauso nuo paties renginio temos – vieni renginiai pritraukia daugiau ambicingų mamų, kiti mažiau. Bet kad tokių yra ir kad jos aktyviai užsiima saviugda – faktas.


Kodėl jos vis dažniau ryžtasi kurti savo verslą?


Mūsų visuomenėje daugėja moterų verslininkių, pavyzdžių, kai verslą kuria vaikus auginančios mamos. O pavyzdžiai įkvepia! Kai skaitome tokių moterų istorijas socialinėse medijose ar tinkluose, kurie mums daro didžiulę įtaką, ar stebime jas savo aplinkoje, labiau patikime ir savo jėgomis. Svarbus veiksnys yra ir socialinis-ekonominis klimatas, džiugu, kad gyvename šalyje, kurioje jis ganėtinai palankus verslą steigti norinčioms moterims. Didėjantis jaunų mamų-verslininkių skaičius Lietuvoje tai tik patvirtina.


Dažnai šį svarbų sprendimą mamos priima būdamos vaiko priežiūros atostogose...


Tiesa. Dažnai motinystės atostogų išėjusios moterys sako nebegrįšiančios į seną darbą ir dirbsiančios sau, bet joms ne visada pavyksta tai padaryti.

reikia ne vien noro, bet ir konkrečių nuoseklių veiksmų, kurie dar ir turi būti sėkmingi.

Mat tam reikia ne vien noro, bet ir konkrečių nuoseklių veiksmų, kurie dar ir turi būti sėkmingi. Vienos mamos sugeba „įsisukti“ į naują veiklą sėkmingiau, kitos, pabandžiusios imtis verslo, persigalvoja ir vėliau grįžta į seną darbą.


Vadinasi, dažnai norą dirbti sau lemia ir nenoras grįžti į seną darbovietę?


Paprastai moterys nenori grįžti į ankstesnį darbą dėl kelių dalykų. Pirma, moteris jau iki nėštumo blogai jame jautėsi ir norėjo jį pakeisti. Kitoms į darbą sunku grįžti dėl nukritusios savivertės, nepasitikėjimo savimi, prarastų įgūdžių, ypač kai motinystės atostogos užtrunka ilgai. Darbdaviai taip pat ne visada palankiai žiūri į jaunas mamas, juk joms gali prireikti lankstaus darbo grafiko, dažniau pasilikti namuose (bet tai priklauso nuo organizacijos).

Vaikučio gimimas tarsi padeda išgryninti vertybes, tuo metu moteris pergalvoja daug svarbių gyvenimo momentų, daro svarbius pasirinkimus ir dažnai ryžtasi įgyvendinti senas svajones

Motinystės atostogos tam tampa puikia proga pakeisti darbą arba susikurti darbo vietą.


Bet sprendimą imtis verslo nebūtinai skatina nenoras ar baimė grįžti ankstesnę darbovietę. Pati motinystė duoda impulsą. Vaikučio gimimas tarsi padeda išgryninti vertybes, tuo metu moteris pergalvoja daug svarbių gyvenimo momentų, daro svarbius pasirinkimus ir dažnai ryžtasi įgyvendinti senas svajones.


O į jus dažniau kreipiasi moterys, jau kuriančios verslą ar dar tik svajojančios ir ieškančios savo krypties?


Į mane dažniau kreipiasi tos, kurios ieško krypties ir nori geriau suprasti, ką joms gyvenime veikti, kaip suderinti didesnes pajamas ir darbą pagal pašaukimą, kurios nori sustiprinti savivertę. Tvirtai apsisprendusios ir žinančios, ko nori, ima ir daro. Jos kreipiasi nebent vėliau, kai jau sukuria komandą ir susiduria su komandinio darbo iššūkiais, kuriuos aš padedu įveikti.

Paminėjote komandą. Jūsų nuomone, kaip svarbu kuriant verslą turėti komandą? O gal geriau verslą kurti vienam?


Iš techninės pusės visada rekomenduoju moteriai susirasti patikimą partnerį/-ę verslui, suburti komandą. Kai projektų imasi vieną tikslą turinti grupė žmonių, sėkmę jiems pasiekti pavyksta gerokai dažniau. Dažnai nukreipiu tokias moteris į įvairius klubus, užsiimančius tinklaveika. Ten galima susirasti bendraminčių ir padaryti daugiau nei pavyktų padaryti vienai.


Ką dar patartumėte verslą pradedančioms mamoms?


Patarčiau atsipalaiduoti ir nežiūrėti į savo kuriamą verslą per daug perfekcionistiškai. Labai svarbu suvokti, kad klaidos neišvengiamos, tad reikia apsišarvuoti atkaklumu ir nemesti pradėtų įgyvendinti idėjų, jei jos nepavyko iš karto. Koreguokite, keiskite planą, bandykite, taikykitės prie besikeičiančių aplinkybių.

Labai svarbu suvokti, kad klaidos neišvengiamos, tad reikia apsišarvuoti atkaklumu ir nemesti pradėtų įgyvendinti idėjų, jei jos nepavyko iš karto

Ir susiraskite bendraminčių komandą, nes komandoje viskas padaroma lengviau. Aš pati ir mano verslo partnerė irgi esame mamos. Nuo to laikotarpio, kai man gimė sūnus, drauge ieškojome galimų verslo formų. Ne viskas pavyko iš karto, bet nuoseklus atkaklumas davė rezultatų.


Pati esate verslą puoselėjanti mama. Kaip jums pačiai sekasi derinti motinystę ir verslą?


Kaip minėjau, įvairius verslo bandymus dariau nuo tada, kai gimė sūnus. Šiai dienai mano sūnui yra penkeri, o mano su partneriais įkurtas verslas sėkmingai gyvuoja antrus metus. Dirbdama sau galiu lanksčiau derinti tam tikras mamos pareigas, daugiau bendrauti su vaiku. Kita vertus, savas verslas kartais reikalauja daugiau „aukų“ – tenka dirbti vakarais arba savaitgaliais, mat tuo metu vyksta renginiai. Šeima puikiai supranta, kad tai mano darbas, todėl palaiko, nuima rūpinimosi namais naštą ir leidžia ramiai dirbti. Esu dėkinga tiek komandai, tiek šeimai, nes iš abiejų sulaukiu daug palaikymo, kuris leidžia mėgautis savo darbu, verslu ir gyvenimu.

Trumpai papasakokite apie savo veiklą ir artimiausius renginius, kurie gali būti aktualūs verslą kuriančioms mamoms.


Skaitau paskaitas įvairiomis psichologinėmis temomis: padedu auginti emocinę kompetenciją, tvarkytis su stresu, efektyviai spręsti konfliktus, stiprinti komandas ir pan. Taip pat padedu stiprinti pardavimų kompetenciją, kelti darbo su klientais kokybę.

Artimiausi atvirieji seminarai ir renginiai, kuriuose galima dalyvauti, yra pardavimų tema. Manau, tai tikrai aktualu savo verslą pradedančioms moterims. Pardavimų mokymai vyks Vilniuje rugsėjo 10 dieną, o Jungtinės pardavimų dirbtuvės, kuriose esu viena iš lektorių, vyks spalio 8 dieną, taip pat Vilniuje. Plačiau apie šiuos bei kitus mano seminarus informaciją galima rasti https://www.rimkute.lt/.

Dėkojame už pokalbį!


Parengė Ugnė Barodicienė

0 comments