SAULYTĖS VARLYTĖS: senoviniu būdu nuausti modernūs aksesuarai visai šeimai

Rubrikos "MOMPRENEUR: aš - versli mama!" herojės Simonos Rainienės istorija

Prieš maždaug pusantro šimto metų viena moteris, kaip ir daugelis kitų, audė palinkusi prie staklių. Vėliau išmokė austi savo anūkę. Užaugusi ši tradiciją taip pat perdavė anūkei – Birutei. Užaugo ir Birutė ir vis audė gražiausius raštus. Tą stebėdama marti Simona ir žinodama, kad Birutės dukra ir anūkės bent jau kol kas nerodo noro austi, nusprendė nieko nelaukdama pati perimti šią gražią šeimos tradiciją. Čia ne pasaka ir ne legenda, o istorija, kaip audimas tapo ne tik šeimą vienijančiu palikimu, bet ir moderniu šiuolaikinių aksesuarų gamybos būdu. Simonos Rainienės SAULYTĖS VARLYTĖS gimė kaip vieningas akcentas šeimai, bet peraugo į kai ką daugiau.


Trumpai:

Prekės ženklas: SAULYTĖS VARLYTĖS

Kūrėja: Simona Rainienė (37 m.)

Vaikai: Mantas (7 m.) ir Tadas (3 m.)

Iš kur: Vilnius

Kas: varlytės, kaklaraiščiai, petnešos, plaukų gumytės, segtukai, lankeliai, apyrankės, juostos

Unikalumas: austos rankomis senoviniu būdu, galimi personaliniai užrašai, spalvų darna su drabužiais ar net jų raštais, klientų pasirenkamos spalvos

Kur: Etsy, Facebook, Instagram

Palankios aplinkybės mesti nemėgstamą darbą


Simona iki antrojo sūnaus priežiūros atostogų dirbo teisininke, bet visada žinojo, kad tai nėra tikrasis jos pašaukimas. Praauginus vaikus į senąjį darbą grįžti tikrai nesinorėjo, todėl moteris pasinaudojo galimybe išmokti austi iš savo anytos profesionalios audėjos Birutės Rainienės. „Labai stipriai užsikabinau už audimo, tikriausiai todėl, kad audimas yra savotiška meditacijos forma. Taip galėjau pabūti su savimi, o auginant du vaikučius to laiko labai norėjosi. Tad po truputį išmokau austi visiškai senoviniu būdu ant medinių staklių, kurias pasidedu ant stalo, užsimetu ant jų siūlus ir peiliu išrinkinėju pačius gražiausius lietuviškus raštus.“

„Labai stipriai užsikabinau už audimo, tikriausiai todėl, kad audimas yra savotiška meditacijos forma. Taip galėjau pabūti su savimi, o auginant du vaikučius to laiko labai norėjosi. “

Kad jau dvi svarbiausios moterys taip intensyviai audžia, į darbus turėjo kibti ir Simonos vyras Tomas. Dabar žmona audžia ant jo rankomis pagamintų staklių: „Vyras vaikystėje matydavo, kaip audžia mama, ir nors pats austi nemoka, puikiai žino, kaip veikia staklės, kaip jos atrodo ir kaip jas reikia pagaminti. Dabar jau pagamina ne tik stakles, bet ir kitus įrankius audimui (šaudyklę, peilį), o kartais stakles ir audimo įrankius pagamina ir kitiems.“ Tad vyras Simonos veiklą palaiko ne tik žodžiais, bet ir darbais.

Nuo meditacijos iki verslo


Ir visgi didžiausias iššūkis Simonai pereiti nuo meditacijos formos iki verslo buvo išgryninti aksesuarus, kurie tiktų šiuolaikiniam žmogui: „Juk austų juostų ne daug kam reikia. Be to, prie tautinių rūbų derančias juostas galima užsisakyti ir audžiamas mašininiu būdu, nedaug kam reikia būtent rankomis austų juostų.“ Akys tarsi atsivėrė per vaiko krikštynas. Tuomet spontaniškai, kaip ir daug kas Simonos gyvenime, gimė idėja šeimos vyrams nuausti vienodas varlytes. Tuo metu šios užduoties dar ėmėsi anyta, bet pamačius galutinį rezultatą tapo aišku: reikia gaminti derančius aksesuarus visai šeimai.

„Esu įsitikinus, kad austas kaklaraištis ar varlytė nėra senelių aksesuarai, tai yra šiuolaikiško stilingo vyro ir mažo vyruko aksesuarai.“

Tad dabar SAULYTĖS VARLYČIŲ asortimentą sudaro ne tik varlytės ar derančios petnešos vyrams ir berniukams, bet ir plaukų gumytės, segtukai, lankeliai mergaitėms, apyrankės visiems šeimos nariams, kaklaraiščiai vyrams, juostos baltiškoms krikštynoms ar pasipuošti, interjero detalės su užrašu, knygų skirtukai, drabužių priedai. Viskas audžiama tik rankomis, todėl procesas ilgas ir sudėtingas. Ypač jeigu audžiamos juostos ar juostelės su užrašais: kiekvienai raidei išgauti reikia ypatingo kruopštumo.

Ir išskirtiniam įvaizdžiui, ir „Žalgirio“ fanams


Visgi pasirinkusi senovinį audimo būdą Simona į savo gaminius įnešė daug šiuolaikiškumo. Visų pirma – spalvas: „Spalvas derinu pati tokias, kokios man atrodo gražios, tinkančios prie šiuolaikinio žmogaus aprangos. Etninėje kultūroje vyrauja žemiškos spalvos, tačiau jei mergaitė nori rožinio lankelio, kodėl gi ne? Esu įsitikinus, kad austas kaklaraištis ar varlytė nėra senelių aksesuarai, tai yra šiuolaikiško stilingo vyro ir mažo vyruko aksesuarai. O jeigu dar tie aksesuarai yra su idėja, kurios nori pats užsakovas – originaliau ir asmeniškiau nerasi“.

„Man labai patinka generuoti idėjas kartu su užsakovais, kurti dovanas ar aksesuarus kartu pagal jų norus, o ne gaminti masinius kiekius vienodų aksesuarų“

Šią idėją netruko „pasigauti“ ir SAULYTĖS VARLYČIŲ klientai, patys neretai turintys įvairių prašymų, kuriuos Simona mielai įgyvendina. , – sako ji ir neretai kaip pavyzdį pateikia „Žalgirio“ gerbėjus: „Kai gavau užsakymą, klausimas skambėjo taip: esu Žalgirio fanas iš Dzūkijos, ar gali man ką nors nuausti pagal temą?

Tad austa varlytė buvo žaliai balta su dzūkiškais ornamentais. Kitą kartą audžiau Žalgirio fanui juostą su užrašu „Žalgirio fanas“, kad galėtų ją kaip talismaną laikyti rankose per Žalgirio varžybas namuose ar arenose“.


Skirtingas lietuvių ir užsieniečių požiūris į rankų darbą


Austiniai aksesuarai šiuolaikiniam žmogui aktualūs ne tik per tautines ar tradicines šeimos šventes ir varžybas ir arenose, bet ir keliaujant ar galvojant apie draugus užsienyje: „Dažnas lietuvis, perkantis pas mane kaklaraiščius, varlytes ar knygų skirtukus man parašo, kad perka dovanai, kuri iškeliaus kažkur į užsienį. Vieni perka draugams užsieniečiams, kiti perka draugams lietuviams, emigravusiems iš Lietuvos. Manau, dovanodami šią mažą simbolinę dovanėlę jie tarytum dovanoja dalelę Lietuvos. Juk pirkdami dovanas į užsienį vis norime kažko originalaus, to, ko negali nusipirkti svečioje šalyje“.

„Manau, dovanodami šią mažą simbolinę dovanėlę jie tarytum dovanoja dalelę Lietuvos“.

Simona pastebi, kad užsienyje labiau vertinamas ir rankų darbas: SAULYTĖS VARLYČIŲ austinės varlytės kainuoja 15–20 Eur, tačiau Lietuvoje moteris dažnai sulaukia replikų dėl per aukštos kainos. Atsižvelgiant į laiko sąnaudas ir darbo kruopštumą, tai yra minimali panašių gaminių kaina. Užsienyje tokie rankų darbo kūriniai parduodami gerokai brangiau. Žinoma, visada galima taupyti ir rinktis mechaniniu būdu austas varlytes, bet jose nerasite autentikos ir rankų darbo šilumos.


O tiems, kuriems autentika ir lietuviškumas visgi prie širdies, jau dabar siūlome pasižvalgyti kalėdinių dovanų idėjų. Pastaruoju metu labai populiaru dovanoti bendrą dovaną šeimai. Derantys aksesuarai – ir bendra, ir individuali kiekvienam šeimos nariui skirta dovana Tad suskubkite pasirūpinti kalėdinėmis dovanomis jau dabar, nes individualioms dovanoms paruošti reikia laiko, reikės palaukti, kol jos bus nuaustos pagal Jūsų norus. Arba užsukite pasižvalgyti austinių rankų darbo grožybių į „Local House“ amatų namus!

Parengė Giedrė Petreikienė

giedre@kodaslt.lt

0 comments