Tvari kūryba Lietuvoje: TWO LINEN

Įsivaizduokite drabužį, kurį galite dėvėti pati ir... jūsų antroji pusė. Su kuriuo patogiai jausitės miegodama ir žingsniuodama miesto gatvėmis. Kaip tik tokia yra lietuviško prekės ženklo TWO LINEN kūrybinė vizija. Naujausiame rubrikos „Tvari kūryba Lietuvoje“ straipsnyje supažindiname su netradiciškai mąstančiu mados prekės ženklu ir jo įkūrėja, Vilniaus Dailės akademijos Dizaino katedros lektore Edita Tamošiūniene.

Vienas drabužis įvairiems gyvenimo atvejams

Jau pats prekės ženklo pavadinimas TWO LINEN byloja apie du dalykus: dualią dizainų koncepciją ir audinį, iš kurio jie gimsta – jo didenybę liną. Bet apie viską iš eilės.


Jam ir Jai


Dauguma TWO LINEN modelių – kelnės, marškiniai, palaidinės, šortai, švarkai, chalatai, šaliai – yra unisex, tad juos drąsiai gali dėvėti tiek moterys, tiek vyrai. Gender – neutral (į konkrečią lytį neorientuota) apranga yra ryški kelerių pastarųjų metų mados kryptis. Bet TWO LINEN sprendimą kurti universalius modelius, nepaisančius ne tik lyties, bet ir amžiaus, laiko ir vietos rėmų, paskatino ne naujausios tendencijos, o madai nepavaldus stiliaus jausmas ir tvarumo idėjos.

„Nekurti negaliu, bet savo veikla nenoriu prisidėti prie planetos niokojimo ir masinio vartojimo skatinimo“, – mintimis dalinasi lino drabužių kūrėja Edita. Ieškodama pusiausvyros, ji nusprendė įkurti tvarų mados prekės ženklą. Ir žengė dar toliau – sukūrė kolekciją, tinkančią tiek moterims, tiek vyrams. „Norėjau, kad mano kurtus rūbus galėtų dėvėti abu. O kodėl ne? Juk su savo antrąja puse dalinamės viskuo: maistu, lova, gyvenimu, džiaugsmais ir vargais. Kodėl rūbai turėtų būti išimtis?“, – šypsosi Edita ir priduria: „Tai leistų porai sumažinti daiktų kiekį, o sutaupius atskiriems pirkiniams įsigyti brangesnius, bet kokybiškus, ilgai tarnaujančius gaminius“.

„Nekurti negaliu, bet savo veikla nenoriu prisidėti prie planetos niokojimo ir masinio vartojimo skatinimo.“

Teiraujamės, kaip į lininių drabužių unisex kolekciją reagavo pirkėjai? „Atlikus pirkėjų ir parduotų gaminių analizę, paaiškėjo, kad 60 % produkcijos įsigyja moterys, o likusius 40 % vyrai. Manau, sumanymas pasiteisino“. Vis tik kūrėja atvira: apie Lietuvos pirkėjų įpročius spręsti kol kas sunku, nes per 90 % jos sukurtų gaminių šiandien iškeliauja į užsienį.


Ir čia, ir ten


Dar vienas TWO LINEN kolekcijų išskirtinumas, palaikantis tvaraus vartojimo idėją – drabužių universalumas. Dauguma Editos kurtų modelių gali būti derinami ir dėvimi įvairiomis progomis ir įvairiose vietose: namuose, biure, vonioje, gatvėje ir miegamajame. Lininis kimono yra ir laisvo stiliaus švarkelis, ir vonios chalatas. Šortų ir palaidinės derinys – ir jauki pižama, ir stilingas kostiumėlis vasarai. Taisyklių nėra, telieka parinkti tinkamą avalynę ir aksesuarus!

Universalumo ir unisex koncepcijos atsispindi ir drabužių dizainuose: jie minimalistiniai, patogūs, nevaržantys judesių, dažnai neutralių, pastelinių spalvų. Ir, žinoma, praktiški.

„Pati iš prigimties esu veikli ir greita, todėl rūbas negali varžyti mano judesių ar reikalauti papildomo dėmesio. O apie lyginimą net negalvoju!“, – atvirauja Edita, pirkėjams siūlanti drabužius tik iš specialiai apdoroto lino, su kuriais pirmiausia patogiai jaustųsi pati.


Tinkamai parinktas ir prižiūrimas linas – praktiškas ir nepretenzingas


Pirkėjai žavisi lino subtilumu ir natūralumu, o vasaros kaitroje nerasi kito audinio, su kuriuo jaustumeisi patogiau. Vis tik dažnas nedrįsta jo pirkti dėl įsisenėjusio požiūrio: gražus, bet kietas, šiurkštus, sunkiai lyginamas.

Edita teigia, kad šiandien tokie audinio „trūkumai“ lengvai pašalinami – tik reikia žinoti, kokį liną rinktis ir mokėti jį tinkamai apdoroti: „Stengiuosi pirkti tik minkštintą liną, kuris neturi savybės trauktis. Visgi, pasiuvusi naują gaminį, dar kartą jį išskalbiu, kad įsitikinčiau, jog daugiau nesusitrauks. Tik tada būnu rami, atiduodama drabužį į pirkėjo rankas“.

"Juk su savo antrąja puse dalinamės viskuo: maistu, lova, gyvenimu, džiaugsmais ir vargais. Kodėl rūbai turėtų būti išimtis?"

Kūrėja pataria, kaip prižiūrėti lino drabužius, kad juos dėvėti visada būtų malonu: skalbdami naudokite natūralų minkštiklį (kuo daugiau skalbiate, tuo audinys labiau minkštėja), išskalbtą drabužį išpurtykite, pakabinkite džiūti ant pakabos, sausą dar kartą išpurtykite ir galima dėvėti! Lino tekstūra savaime glamži, tad, anot Editos, tokių drabužių lyginti nereikia: „Tai lino išskirtinumas. Arba priimi jį tokį, arba nedėvi išvis.“

Linas pačios kūrėjos gyvenime atsirado daugiau kaip prieš penkerius metus, o susižavėjusi tvarumo idėjomis, moteris nusprendė kurti tik iš jo: „Tai natūraliai augantis, lengvai suyrantis pluoštas. Pažadėjau sau nepirkti didelių kiekių ar pagal individualų užsakymą gaminamų audinių. Visi mano drabužiai gimsta iš audinių likučių, stengiuosi kiekvieną metrą, kiekvieną atraižą sunaudoti iki „paskutinio siūlo“. Dėl to TWO LINEN asortimentas yra labai ribotas, o kolekcijos – unikalios ir vienetinės, kokių nepakartosi!“


Linas mūsų, bet ar mums?


Niekas nenuginčys – linas yra labai „lietuviškas“ audinys, Lietuvoje siuvama daug lino tekstilės gaminių. Bet kodėl jų paklausa gerokai didesnė tarp užsienio, o ne vietos pirkėjų?

"Lino drabužius renkasi brandūs vartotojai, kuriems svarbu natūralumas, tvarumas, kokybė."

„Lino drabužius renkasi brandūs vartotojai, kuriems svarbu natūralumas, tvarumas, kokybė, – mintimis dalinasi TWO LINEN kūrėja. – Antra, jie nėra labai pigūs. Bet galiu pasidžiaugti, jei prieš keletą metų tai buvo nišinio vartojimo rūbai, su kiekvienu sezonu jie vis labiau skverbiasi į pirmąsias pozicijas.

Vartotojų įpročius keičia ir besikeičianti pasiūla, juk tik neseniai lietuvių kūrėjai liną atrado iš naujo, pradėjo siūti stilingus lininius drabužius. Iki tol jis lietuvaičiams asocijuodavosi su valstietiškais apdarais ar močiutės austomis drobėmis. Įtakos turi ir mūsų klimatas – sąlyginai trumpas šiltasis sezonas. Nors lino tapatinimas su vasara taip pat atgyvenęs, mano nuomone, jį tiek namuose, tiek darbe galima dėvėti ištisus metus.“


Tendencijos ir rudens naujienos


Smalsaujame, kokie TWO LINEN gaminiai buvo populiariausi šią vasarą? Paaiškėja, kad laisvo silueto, lengvai derinamos unisex kelnės ir šortai.

„Ir, žinoma, mūsų ypatinga vasaros suknelė, kurią įsigijo ir garsi Belgijos tvarios mados tinklaraštininkė Brigita Soldo“, – džiaugiasi kūrybos įvertinimu Edita.

Kūrėja išduoda, kad rudenį sulauksime keleto naujienų iš storesnio lino audinio, pavyzdžiui, kimono švarkelių iš lino ir vilnos mišinio.


Atsisveikindami su rubrikos viešnia klausiame, kokiais Lietuvos kūrėjais ji žavisi pati? „Kalbant apie tvarią madą, pirmiausia į galvą man šauna BETWEEN LAB. Žiūrint iš dizaino ir estetikos pusės, jie yra mano absoliutūs favoritai. Stebėdama savo studentų darbus ir kitus jaunus kūrėjus, manau, kad tvarios mados ateitis Lietuvoje tikrai šviesi."

„Didžiausias mano noras yra suteikti savo gaminiams didesnį intelektualinį prieskonį, kad jie išliktų ateities kartoms.“

O kokie pačios kūrėjos ateities planai? „Didžiausias mano noras yra suteikti savo gaminiams didesnį intelektualinį prieskonį, kad jie išliktų ateities kartoms. Fizinės parduotuvės Lietuvoje kol kas nematau. Už tai svajoju apie savo studiją, kurioje noriu ne tik kurti, bet ir mokyti, dalintis žiniomis su kitais. Tikiuosi vieno kūrybinio projekto, bendrystės, įdomių žmonių ir originalių idėjų“.


Trumpai apie TWO LINEN

Kas: lino drabužiai, aksesuarai

Kam: šiuolaikiškiems, natūralumą ir kokybę vertinantiems vyrams ir moterims

Stilius: unisex, minimalistinis

Asortimentas: suknelės, švarkai, kelnės, šortai, palaidinės, galvos juostos, šaliai ir t. t.

Kaina: 24 - 130 Eur.

Kur: Facebook, Instagram, Etsy


NUOLAIDA: su nuolaidos kodu "KODASLT" visam TWO LINEN asortimentui taikoma 20% nuolaida, o lininėms veido kaukėms 30% nuolaida ir nemokamas siuntimas. Nuolaida galioja iki 2020,08.31 d. užsakant prekes TWO LINEN soc.erdvėje.


Parengė Ugnė Barodicienė


#tvarimada #tvarumas #tvari #mada #linas

0 comments